Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Rómovia z celej Európy si vo štvrtok v Osvienčime pripomenú Pamätný deň rómskeho holokaustu

200
V poľskom Auschwitzi-Osvienčime sa 2. augusta uskutoční spomienka na 68. výročie likvidácie tzv. Cigánskeho tábora
 
Rómovia z celej Európy si vo štvrtok v Osvienčime pripomenú Pamätný deň rómskeho holokaustu

Košice/Osvienčim  31. júla (RPA) – V poľskom Auschwitzi-Osvienčime sa 2. augusta uskutoční spomienka na 66. výročie likvidácie tzv. Cigánskeho tábora. Slovenskú republiku bude na pietnej spomienke zastupovať Ladislav Richter, predseda Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít (RMORK) a člen Správnej rady Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP). Rómsku tlačovú agentúru (RPA) o tom informovala Zdenka Demeterová, hovorkyňa RMORK.  Na slávnostnom akte sa zúčastnia Rómovia z celej Európy.
Osvienčim je dôležitým miestom aj pri poznávaní dejín rómskeho holokaustu. V poľskom Osvienčime (Auschwitz-Birkenau) bol najväčší koncentračný tábor pre európskych Rómov zriadený v decembri 1942. Do tábora postupne priviezli okolo 20 000 Rómov zo Slovenska, Čiech a Moravy, Holandska, Belgicka, severného Francúzska, Poľska a štátov vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Väčšina z nich tu našla svoju smrť. Od začiatku 90. rokov minulého storočia, predovšetkým z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií je 2. august Pamätným dňom rómskeho holokaustu. Bol ním vyhlásený na pamiatku obetí nacistického vraždenia v Osvienčime, kde v noci z 2. na 3. augusta 1944 zavraždili v plynových komorách 2897 rómskych mužov, žien a detí.

Otázka rómskeho holokaustu je stale viac v centre pozornosti politikov. Koncom decembra 2007 poslanci hornej komory nemeckého parlamentu prijali rezolúciu vyzývajúcu na vybudovanie pamätníka miliónov obetí nacistického holokaustu Rómov a Sintov. Výzva prišla 65 rokov po tom, ako veliteľ SS Heinrich Himmler podpísal tzv. Osvienčimský výnos, ktorý nariadil deportáciu príslušníkov týchto etnických skupín z územia Nemeckej ríše a k nej pripojených území do koncentračných táborov.

Dekrét zo 16. decembra 1942 viedol k vyhladeniu najmenej pol milióna Rómov a Sintov. Predseda Bundesratu Ole von Beust zdôraznil potrebu pripomínať si tragickú históriu spojenú s týmito dvoma komunitami, ktoré s populáciou 12 miliónov predstavujú najväčšiu menšinu na území Európskej únie.

Systém koncentračných táborov na území Poľska začal fungovať od mája 1940. Do Osvienčimu spočiatku zvážali väzňov z preplnených poľských väzení, ale tábor sa postupne stal najväčším miestom likvidácie ľudí počas Druhej svetovej vojny. Zvážali tam sovietskych vojenských zajatcov a Židov z celej Európy. Boli dni, kedy bol  počet väzňov vyšší ako 100 tisíc. Nemeckí inžinieri „značne zlepšili" v roku 1943 na príkaz Hitlera, ako sa hovorilo v správach, proces hromadnej likvidácie ľudí. V súlade s táborovými hláseniami sa za deň likvidovalo vyše 4 tisíc zajatcov.

V Osvienčime zavraždili celkovo počas vojny asi jeden a pol milióna osôb. Na základe iných údajov tam zahynulo asi 5 miliónov. Taký rozdiel v číslach sa vysvetľuje tým, že mnohých tých chorých alebo ranených, ktorí prišli do táboru, zabili zrazu a neregistrovali ich na  zoznamoch táboru. Nepočítali sa ani tí, kto zomrel v dôsledku hladu, ťažkej práce a zdravotníckych experimentov prevádzaných nacistickými lekármi.

V Osvienčime sa v roku 1947 odhalil memoriálny komplex. V barakoch sú zastúpené expozície všetkých krajín, ktorých občanov zavraždili v tábore cez Druhú svetovú vojnu. Je medzi nimi aj expozícia venovaná pamiatke rómskeho holokaustu.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign