Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Slovenské archívy pri príležitosti svojho medzinárodného dňa otvárajú brány pre širokú verejnosť

MVSR |MM|  Ministerstvo vnútra SR pozýva verejnosť na viaceré podujatia organizované v štátnych archívoch. Dňa 9. júna 1948 organizácia UNESCO založila Medzinárodnú radu archívov /International Council on Archives - ICA/. V deviaty júnový deň si teda pripomíname Medzinárodný deň archívov. Archívy na celom svete sa pri tejto príležitosti otvárajú širokej verejnosti, naše slovenské nevynímajúc.

Štátny archív v Trnavena Štefánikovej 7 sa v tomto roku po prvý raz pripája k medzinárodnej iniciatíve a vo štvrtok 9. júna 2016 od 9:00 do 17.00 pri príležitosti Medzinárodného dňa archívov pozýva všetkých na Deň otvorených dverí.

Pre návštevníkov je pripravená výstava Z pokladov archívu. Nebudú chýbať ani komentované prehliadky budovy archívu o 9.00 11.00, 13.00 a 15.00. Odporúčame všetkým so záľubou v histórii vypočuť si prednášku Trnavské brány v stredoveku so začiatkom o 12.00 a 16:00.Pripravené sú zaujímavé aktivity pre malých i veľkých vrátane ukážok lukostreľby na nádvorí archívu. Skupiny návštevníkov nad 10 osôb prosíme, aby sa ohlásili vopred na tel. čísle 033/551 15 03.

Deň otvorených dverí pripravuje na štvrtok 9. júna 2016 od 9.00 do 18.00 aj Štátny archív v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica. Pre návštevníkov je pripravená výstava Klenoty kremnického archívu, ukážky vzácnych archívnych dokumentov a kníh a výklad o histórii a činnosti archívu o 10.15, 12:30 a 15:00.

Brány pre verejnosť otvorí pri príležitosti Medzinárodného dňa archívov aj pracovisko Archív v Šali Štátneho archívu v Nitre v kaštieli P. Pázmáňa 27 v Šali. Program sa bude konať vo štvrtok 9. júna 2016 od 9:00 do 16:00 a v piatok 10. júna 2016 od 8:00 do 16:00. Na obidva dni sú pripravené tvorivé dielne ako písanie brkom a gotickým písmom, pečatenie voskom, skladanie puzzle – starej mapy Európy, ďalej vedomostná súťaž o EÚ a prehliadka expozícií archívu. Archív  9. júna o 13:00 pozýva na otvorenie výstavy na tému Slovensko-integrovaná súčasť Európy a jej podoba v regiónoch Dunajská Streda, Galanta a Šaľa, ktoré sa koná pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Otvorená bude do 31. januára 2017.

Skupinové prehliadky prosím vopred telefonicky nahlásiť na čísle 031/772260.

Štátny archív v Prešove srdečne pozýva v piatok 10. Júna 2016 v čase od 9:00 do 15:00 na Deň otvorených dverí v budove archívu na ulici Slanskej 31. Návštevníkov čaká výstava archívnych dokumentov i komentovaná prehliadka archívu.

Program pre verejnosť pripravilo na piatok 10. júna 2016 od 10:00 do 18:00 aj pracovisko Archív PopradŠtátneho archívu v Prešove, konkrétne na adrese Sobotské námestie 18 v Poprade.

V sobotu 11. júna 2016 od 10.00 do 17. 00 pripravil pre záujemcov bohatý program aj Slovenský národný archív v Bratislavena Drotárskej ceste 42. Môžete sa naučiť vyrábať ručný papier, vyskúšať si mramorovanie papiera, ukážu vám, ako sa reštaurujú archívne dokumenty či historické knihy a ako prebieha digitalizácia archívneho dedičstva. Pri troche šťastia sa naučíte základy skladania origami a pripravený je rýchlokurz na tému Urob si svoju knižku.

Pochopiteľne, nebude chýbať vstup do archívneho depotu a tiež zaujímavé rozprávanie o erbových listinách a o tajomstvách knižníc. Pre návštevníkov je pripravená aj burza kníh a výstava V spoločnosti hviezd... o dejinách divadelníctva a kinematografie na Slovensku. Bližšie informácie na tel. čísle 02/67 29 82 66.

Deň otvorených dverí sa bude konať vo štvrtok 23. júna 2016 aj v pracovisku Archív Topoľčany Štátneho archívu Nitra na adrese Pod Kalváriou 2140 v čase od 9:00 do 18:00. Verejnosť sa môže tešiť na výstavu archívnych dokumentov k dejinám Gymnázia v Topoľčanoch, klenoty topoľčianskeho archívu na celoslovenskej výstave, Archív v Topoľčanoch v minulosti a súčasnosti(cyklus prednášok s audiovizuálnou prezentáciou) a komentovanú prehliadku Čo skrývajú archívne depoty?.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign