Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Slovensko nemá dostatok mäsa. Sme nútení odoberať ho zo zahraničia

NEXTINA |MM| Spoločnosti, ktoré podnikajú na Slovensku v mäsiarskej výrobe, sú nútené odoberať mäso zo zahraničia. Stojí za tým viacero dôvodov. Tým najpodstatnejším je, že bitúnky na Slovensku neporážajú dostatočný počet zvierat, ktorý by dokázal pokryť spotrebu mäsa a mäsových výrobkov, nakoľko je u nás veľmi málo chovov zvierat.

 

Bratislava, 14. februára 2018 – Veľa bitúnkov, malé spracovateľské kapacity, vysoká cena a tlak zo zahraničia. Toto je zmes dôvodov, prečo sú slovenskí spracovatelia nútení nakupovať mäso v zahraničí. Na  Slovensku je totiž podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR aktuálne schválených 123 bitúnkov, ktorých výkon však nedokáže pokryť potrebné kapacity, ktoré by požadovali naši mäsovýrobcovia.

 

K výraznému poklesu počtu bitúnkov došlo na Slovensku pred našim vstupom do Európskej únie. Ešte v roku 2003 bolo u nás 170 bitúnkov, pričom normy Európskej únie podľa vtedajších medializovaných informácií spĺňali len štyri z nich, ostatné ak chceli prežiť, sa museli normám prispôsobiť. Už vtedy sa hovorilo, že asi tretina z nich bude musieť zaniknúť, pričom už v tom čase sa kapacity bitúnkov využívali len na polovicu. Dnes je tento pomer omnoho nižší, odhaduje sa, že kapacity slovenských bitúnkov sa využívajú ani nie na 30 percent. Dôvodom je podľa spracovateľov mäsa najmä fakt, že prevádzkarne nie sú reálne schopné dodať požadované množstvá mäsa. Slovensku totiž chýbajú tradičné chovy zvierat. Podľa spoločnosti Mäsovýroba CIMBAĽÁK sa dobré mäsové plemená vyvážajú do zahraničia a na Slovensku zostávajú kusy s nízkou jatočnou hmotnosťou či nemäsové plemená. „O nedostatku mäsa na Slovensku sa presviedčame roky, no zároveň aj v súčasnosti. Po prepuknutí kauzy ohľadom porážok chorých zvierat v poľskom bitúnku a  následnom dovoze závadného mäsa na Slovensko, sme začali obvolávať slovenské bitúnky, nakoľko sme chceli nakúpiť slovenské mäso. Je ho však akútny nedostatok,“ reaguje Pavol Sčensný, generálny riaditeľ spoločnosti Mäsovýroba CIMBAĽÁK.

 

Toto však nie je jediný problém. Likvidačné znižovanie cien zo strany Poliakov. Ak by totiž mäsovýrobcovia chceli spracovávať len mäso zo Slovenska, neudržali by sa na trhu kvôli vysokej cene. „O tom sme sa presvedčili sami. Naša spoločnosť musela zavrieť bitúnok v Kurime.  Išlo o jednu z najmodernejších porážok u nás.Cena nami ponúkaného mäsa bola drahšia ako cena od konkurencie z Poľska, čo malo za následok stratu odberateľov a zákazníkov. Kým pred 15 rokmi mala takmer každá druhá dedina v okrese družstvo, dnes je ich minimum,“ dodáva generálny riaditeľ spoločnosti Mäsovýroba CIMBAĽÁK Pavol Sčensný s tým, že mnoho slovenských farmárov či družstiev si dáva porážať hovädzie mäso v Poľsku práve z dôvodu lepšej ceny.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign