Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Slovensko patrí k najvýznamnejším obchodným a ekonomickým partnerom Českej republiky aj 100 rokov od vzniku Československa

817

Doba, keď sa Československo radilo k veľmociam, ktoré dodávali na kľúč investičné celky energetických zariadení, spracovateľské technológie pre ropné rafinérie, liehovary, škrobárne alebo pre cukrovary je dávno preč. Slovensko i Českú republiku však dodnes spájajú nadštandardné, obojstranne výhodné investično-obchodné vzťahy s historickou väzbou a spoločnými tradíciami. Vyplýva to zo správy Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), ktorá v spolupráci s Veľtrhmi Brno pripravuje v rámci Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne unikátnu výstavu stovky českých a slovenských podnikateľských príbehov, ikonických výrobkov, slávnych značiek a významných osobností. Pre Českú republiku sme druhým najvýznamnejším partnerom pre import aj export. V roku 2017 bola Česká republika pre Slovensko druhým najvýznamnejším exportným trhom, na ktorý smerovalo až 11,495 % z celkového slovenského vývozu za sledovaný rok.       V medziročnom porovnaní pritom vývoz zo Slovenska do Česka vzrástol o 3,9 % a naopak dovoz z Česka o 2,5 %. I Slovenská republika je tak pre Česko druhým najväčším exportným trhom a zároveň štvrtým najvýznamnejším obchodným partnerom. Zatiaľ čo našou najvýznamnejšou vývoznou komoditou sú elektrické stroje a zariadenia, hlavnými dovážanými komoditami z Českej republiky sú motorové vozidlá. „V súčasnosti sa slovenským investorom a exportérom núka množstvo príležitostí na vzájomný rozvoj obchodných vzťahov vo viacerých odvetviach. Patrí k nim predovšetkým energetika, strojárstvo, elektrotechnika a elektronika a automobilový priemysel, najmä subdodávky. Zdrojom trvalého rastu priemyselnej produkcie je pritom na Slovensku – podobne ako v Českej republike – výroba áut,“ povedal generálny riaditeľ SARIO, Róbert Šimončič.


Fotogaléria k článku:

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Zobraziť všetky fotografie
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign