Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Spomienkové podujatie k 60. výročiu Maďarskej revolúcie 1956

ÚPN |MM|   Dnes (v utorok 25. októbra 2016) sa pri príležitosti 60. výročia Maďarskej revolúcie konalo v Dunajskej Strede spomienkové podujatie. Zorganizovali ho Ústav pamäti národa a mesto Dunajská Streda. Zástupcovia mesta a ÚPN si pri Pamätníku obetiam diktatúr uctili pamiatku obetí maďarskej revolúcie v roku 1956.

Spomienkovú slávnosť otvoril zástupca primátora mesta Dunajská Streda, Zoltán Horváth.

Predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák vo svojom príhovore zdôraznil úlohu ÚPN: „Musíme pamätať na obete zločineckých režimov, aby sa neopakovali.“  Pripomenul, že aj „pred pár rokmi na ... Festivale slobody premietali dokumentárny film maďarských autorov s názvom „Zločin a beztrestnosť“, ktorý vypovedá o cynizme Bélu Biszkuho, jedného z  vodcov krvavých represálií po roku 1956. Priznal, že svoje skutky neľutuje a keby to mohol urobiť znovu, tak by to urobil... Táto spomienka na obete je v mnohom výnimočná. Bezprostredne sa netýka iba obetí na našom území, ale predovšetkým na území našich južných susedov, ktorí sa pred 60 rokmi postavili na odpor komunistickému režimu.“      

Slávnostné podujatie pokračovalo v Mestskom kultúrnom stredisku, prístupné  pre študentov a verejnosť. Historik Branislav Kinčok z ÚPN predniesol pred zaplnenou sálou  referát na tému Maďarská revolúcia 1956 a Slovensko. Potom premietli autentické dokumenty z revolučného  diania z Budapešti a svedectvá z okupácie 1968.

 

Rok 1956 bol v Maďarsku rokom, kedy sa začal proces postupnej destalinizácie. Nespokojní intelektuáli, študenti a robotníci sa začali dožadovať demokratizácie verejného života. Napriek zákazu prebehla 23. októbra 1956 v Budapešti študentská demonštrácia. Študenti žiadali odchod sovietskych vojsk z Maďarska a povolenie existencie politických strán. Táto demonštrácia vyústila do krviprelievania aj vo viacerých maďarských mestách. Na druhý deň, 24. októbra zasiahli už aj sovietske vojská a na ďalší deň 25. októbra 1956 došlo počas obrovskej demonštrácie pred parlamentom k streľbe, počas ktorej zahynulo viac ako 200 ľudí. Výsledkom týchto udalostí bolo vytvorenie novej vlády, ktorá avizovala splnenie základných požiadaviek demonštrantov – predovšetkým odchod sovietskych vojsk z Maďarska. Avšak 30. októbra rozhodlo sovietske vedenie o novej intervencii do Maďarska, nakoľko sa obávalo vystúpenia Maďarska zo sovietskeho bloku, čo by mohlo byť motívom aj pre ďalšie krajiny. Intervencia sa začala 4. novembra 1956 a mala za následok smutnú bilanciu – 16 tisíc zranených, okolo 300 popravených, 22 tisíc uväznených, 13 tisíc internovaných.

Vedenie KSČ tieto zákroky v Maďarsku podporovalo, odsúdilo konanie maďarských demonštrantov a vyzdvihovalo priateľské vzťahy so ZSSR. Zároveň využilo porážku maďarskej revolúcie na zostrenie kontroly nad spoločnosťou, zintenzívnilo represiu proti oponentom režimu a cirkvi a zahájilo novú vlnu kolektivizácie poľnohospodárstva.

Spoločné podujatie mesta Dunajská Streda a Ústavu pamäti národa sa v meste, ale hlavne medzi študentmi stretlo s veľkým záujmom a je príspevkom k spoločnému úsiliu o spoločné hľadanie historickej pravdy z obdobia neslobody.

 

Peter Juščák

Hovorca ÚPN


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign