Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Štúr-žúr - pozvánka na festival

815
Rok Ľudovíta Štúra oslavuje Slovensko rôznymi spôsobmi. Jazykovedci však chystajú žúr, aký tu ešte nebol. Po dvoch storočiach od narodenia slávneho kodifikátora spisovnej slovenčiny usporadúva Jazykovedný ústav Ľ. Štúra Slovenskej akadémie vied unikátne podujatie miešaním žánrov, štýlov a pohľadov na túto osobnosť.
Rudnayovo námestie ožije 21. mája 2015 od 12.00 do 22.00 festivalom Štúr-žúr, o ktorom sa hovorí – vďaka Ludevítovi – po slovensky.
 
 
Kedy:
21.5.2015 12:00 - 22:00
Kde:
Rudnayovo námestie
Bratislava
Usporiadateľ akcie:
Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV,
Panská 26
811 01 Bratislava
 
Myšlienka skĺbiť čo najviac štúrovsky motivovaných javov a predmetov súčasnosti sa zrodila v hlave Lucie Satinskej, dramaturgičky a moderátorky akcie: „Nadchýna nás, čo všetko Štúr inšpiruje a sme radi, že sa nám podarilo pod naše okná priniesť pestrú zmes ľudí aj výrobkov. Bude to narodeninová oslava ako sa patrí.“
 
Hlavné slovo bude mať slovo. O svojich skúsenostiach so stvárnením Štúra v rôznych inscenáciách či filmoch porozprávajú herci Robert Roth, Dušan Jamrich a Ludwig Bagin, podrobnosti o role Adely Ostrolúckej prezradí Emília Vášáryová. Zaujímavosti zo života v štúrovskom období opíše etnologička Katarína Nádaská, nebudú chýbať ani jazykovedkyne Sibyla Mislovičová a Ingrid Hrubaničová. Odkaz Štúra je zreteľný i v 21. storočí, potvrdí to i módna návrhárka Wylczynska, Ján Krekáň zo Štúr Café, dokonca aj kritik Rado Ondřejíček, známy aj ako tvorca Cynickej obludy. Program vyvrcholí predstavením Divadla Jozefa Gregora Tajovského zo Zvolena so špeciálne upravenou inscenáciou Orol tatranský a pri západe slnka zahrá kapela Slniečko, ktorú preslávil najmä hit Ludevít Štúr. Kino Mladosť ponúkne kolekciu filmov o Štúrovi od čierno-bieleho Za práva ľudu až po veľkofilm Kandidát.
 
Neoddeliteľnou súčasťou budú štúrovské trhy, ktoré ponúknu návštevníkom bohatú zmes dekorácií, úžitkových výrobkov i občerstvenia. Vôňami, chuťami, krásou a inšpiráciou budú lákať stánky Modranska, Artforum, Sashe, King Factory, Jablčnô a mnohé ďalšie.
 
Festival sa koná pod záštitou starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka. Projekt podporili destinačný partner Turizmus regiónu Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj. Motívom podujatia je podnietiť všetky generácie k záujmu o slovenčinu, podnietiť k poznaniu Ľudovíta Štúra, ako aj vyvrátiť zakorenené nepravdy o nezáživných jazykovedcoch či Štúrovej vine za ypsilon. Ako potvrdzuje riaditeľ JÚĽŠ SAV prof. PhDr. Slavomír Ondrejovič, DrSc.: „Štúr nerád pristúpil na znovuzavedenie ypsilonu do abecedy. V jednom z listov dokonca píše ‚Načo je nám y, keď nie je v našej výslovnosti?‛.“
 
 
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV je pracoviskom, v ktorom sa v Slovenskej republike sústreďuje základný výskum spisovných aj nespisovných útvarov slovenského národného jazyka. Ústav vznikol v roku 1943, ale súčasný názov nesie až od roku 1966. Hlavnými oblasťami výskumu sú systém súčasnej slovenčiny, fungovanie jazyka v súčasnej komunikácii, lexikologicko-lexikografický výskum, teória a prax jazykovej kultúry, odborná terminológia, etymológia a jazykový zemepis, dejiny jazyka, slovenské nárečia, onomastika, korpusová lingvistika a počítačové spracovanie prirodzeného jazyka. Pravidelne vydáva odborné periodiká Jazykovedný časopis, Kultúra slova a Slovenská reč a verejnosti poskytuje bezplatnú službu jazykovej poradne.
 
 
zdroj: www.bratislava.sk

Fotogaléria k článku:

815
Autor: zdroj: www.bratislava.sk

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign