Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Treba byť opatrný, skôr sa stmieva!

Prezídium PZSR |MM|  Každé ročné obdobie prináša so sebou riziká, ktoré sa odzrkadľujú aj na cestách. Jesenné obdobie prináša so sebou nástrahy, ktoré ak si nedáme pozor, môžu vyústiť do nebezpečenstva spojeného žiaľ, aj s vyhasnutím životov.

V stredu (18.09.2013) v Prešove prišla o život 73 ročná chodkyňa, ktorú zrazilo osobné vozidlo, keď prechádzala mimo prechodu pre chodcov cez štvorprúdovú vozovku. Tragicky sa skončila aj včerajšia dopravná nehoda v obci Svätý Júr, pri ktorej devastačným zraneniam na mieste nehody podľahol 66-ročný chodec po zrážke s osobným autom. Včera po 22.00 hod.  došlo v Košiciach k tragickej dopravnej nehode medzi osobným motorovým vozidlom a chodcom. 32-ročný vodič išiel po rýchlostnej ceste v ľavom jazdnom pruhu a narazil do chodca, ktorý sa nachádzal na vozovke. Zraneniam podľahol na mieste.

Počas tohto obdobia príroda sťažuje vodičom podmienky na jazdu na mokrej vozovke vplyvom dažďa a hmly, čo má za následok zníženú viditeľnosť, čím sa  zvyšuje pravdepodobnosť vzniku dopravných kolízií.Nebezpečný je aj čas, keď sa stmieva a rozvidnieva. Je dôležité uvedomiť si, že leto je už definitívne za nami a heslo vidieť a byť videný je ešte dôležitejšie ako obyčajne nielen pre vodičov, ale najmä pre chodcov a cyklistov. Preto sa každý z účastníkov, vodiči, chodci i cyklisti musí prispôsobiť novým podmienkam. Vodiči musia ešte viac predvídať, prispôsobiť jazdu nielen svojim schopnostiam, ale aj poveternostným podmienkam. Tam, kde je veľká pravdepodobnosť, že na cestu vybehne chodec, treba radšej spomaliť. Taktiež chodci a cyklisti musia prispieť k bezpečnosti. V prípade cyklistov je dôležité myslieť na osvetlenie bicykla. Život často zachráni malý reflexný prvok - pásik alebo nálepka, na taške či oblečení. Bezpečnosť samozrejme zvyšuje prechádzanie cez cestu na miestach na to určených, teda priechody a chodníky. Pri prechode cez cestu sa treba viac krát presvedčiť, či je možné vstúpiť na vozovku. A to tak, že sa pozrieme vľavo, potom vpravo, zasa vľavo a prejsť len vtedy, ak sa nepribližuje automobil.

Medzi ďalšie nástrahy jesene, ktoré pre vodičov pripravila príroda, patrí aj lesná či poľná zver.Od vodičov sa v tomto období vyžaduje väčšia opatrnosť a predvídavosť na miestach, kde je pravdepodobné, že sa zver na ceste objaví. Ak sa už zviera dostane na vozovku, neodporúčame vodičom, aby sa pokúšali zvieratám vyhnúť vo vysokých rýchlostiach. Následky šmyku môžu byť oveľa väčšie ako zrážka so zvieraťom. To platí najmä pri jazde po diaľnici. V neposlednom rade treba dávať pozor na jesenné poľnohospodárske práce, kde možno očakávať znečistenie vozovky od blata. Treba si dávať pozor aj na opadané lístie na ceste a s tým spojené nebezpečenstvo šmyku.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign