Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

ŤZP/ŤZP-S občania budú od novembra cestovať s 90%-nou zľavou

815
Držitelia preukazov ŤZP a ŤZP-S s trvalým pobytom v Bratislave budú mať na predplatné cestovné lístky zľavu 90%. Táto výnimka platí aj pre držiteľov diamantovej Janského plakety, politických väzňov a priamych účastníkov protikomunistického odboja. Návrh riešenia situácie cestovania dopravnými prostriedkami v Bratislave po 1. novembri, kedy začne platiť tretia etapa integrovanej dopravy v Bratislave (IDS BK), schválili poslanci mestského zastupiteľstva na zasadnutí vo štvrtok 24. septembra 2015.

Zdravotne ťažko postihnutí občania mali podľa pôvodného uznesenia z roku 2012 cestovať po zavedení tretej etapy integrovanej dopravy po Bratislave len s 50%-nou zľavou. Primátor Bratislavy však už v júni tohto roku avizoval snahu zľavu na cestovanie pre túto najzraniteľnejšiu skupinu cestujúcich zvýšiť. „Nechcem, aby na zavedenie integrovanej dopravy v Bratislave doplácali tí najzraniteľnejší. Počas leta pracovala pracovná skupina zložená zo zástupcov mesta, zástupcov všetkých partnerov bratislavskej integrovanej dopravy a ďalších partnerov ako napríklad ministerstva soc. vecí, s cieľom pripraviť najvhodnejšie riešenie,“ povedal primátor Ivo Nesrovnal. Pôvodne navrhoval primátor zachovanie 100%-nej zľavy na cestovanie pre ŤZP občanov, ale odborníci upozornili, že 10-20% ľudí vôbec necestuje a keďže mesto platí dopravcom za každú vydanú dopravnú kartu, dopravcom by muselo mesto platiť aj za tých, ktorí síce necestujú, ale kartu by si vybavili. Mesto by tak muselo vynaložiť na prefinancovanie zliav dodatočných cca 450 000 eur.
 
Skupina cestujúcich ŤZP a ŤZP-S (17 045 držiteľov s trvalým pobytom v Bratislave) si od spustenia III. etapy IDS BK bude kupovať na predajných miestach električenky s dodatočnou 80%-nou zľavou, čo v konečnom dôsledku predstavuje 90%-nú zľavu na predplatné cestovné lístky. Rovnakú výnimku pri cestovaní budú mať na návrh primátora aj držitelia diamantovej Janského plakety. Mestskí poslanci nakoniec schválili výnimku aj pre politických väzňov a účastníkov protikomunistického odboja, už však nie pre ich rodinných príslušníkov, ako tomu bolo doteraz. Po novom tak všetci, ktorých sa 90%-ná zľava týka, zaplatia za ročný cestovný predplatný lístok 26,40 eur, pričom budú mať možnosť zakúpiť si predplatný cestovný lístok aj s kratšou časovou platnosťou (7, 30 a 90 dní). Hlavné mesto bude na ich cestovanie vykrývať dopravcom zapojeným do IDS BK dodatočné financie na cestovanie vo výške viac ako 1 800 000 eur.

Je potrebné zdôrazniť, že uvedené zľavy platia len pri kúpe predplatného cestovného lístka, tzv. električenky, nie pri kúpe jednorazových lístkov. Pri jednorazových lístkoch si cestujúci s ŤZP a ŤZP-S preukazom budú musieť zakúpiť zľavnený cestovný lístok s 50% zľavou, darcovia krvi a politickí väzni či protikomunistickí odbojári klasický základný cestovný lístok bez akejkoľvek zľavy (ak nemajú podľa tarify IDS BK nárok na inú zľavu, napr.: poberatelia starobného dôchodku).
Každý cestujúci, ktorý chce využívať zľavnenú dopravu, si musí kúpiť po 1. novembri predplatný cestovný lístok a zároveň si vybaviť bezkontaktnú čipovú kartu na cestovanie. Poplatok za vybavenie bezkontaktnej čipovej karty je od 3 do 5,30 eur, v závislosti od toho, u ktorého dopravcu zapojeného do IDS BK si ju cestujúci vybaví (Dopravný podnik Bratislava, a.s., Slovak Lines, Železničná spoločnosť Slovensko). Karta sa vydáva s platnosťou na 5 rokov, vydanie karty slúži pre účely evidencie o počte cestujúcich v IDS BK, teda aj v v MHD – platí aj pre všetkých dôchodcov či ŤZP a ŤZP-S cestujúcich, ktorí doteraz neboli registrovaní nijakým spôsobom.

Od novembra 2015 budú môcť cestujúci cestovať po Bratislavskom kraji akýmkoľvek dopravným prostriedkom len na jeden lístok. Extra zľavy, ktoré poslanci schválili, sa týkajú len územia Bratislavy, t.j. cestovného v zónach 100+101. Po pol roku príde k vyhodnoteniu počtu predaných lístkov. Zastupiteľstvo Bratislavského samosprávneho kraja v piatok schválilo obdobné zľavy pre obyvateľov s trvalým pobytom v okresoch Senec, Pezinok a Malacky pri cestovaní v zónach 100+101 t.j. na území Bratislavy.

 

zdroj: www.bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign