Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

V zásielkach viac než 60 kilogramov drog

815

Finančná správa SR |MM|  Colníci Colného úradu Bratislava za posledný mesiac odhalili pri svojej kontrolnej činnosti viacero zásielok tovaru, ktoré mali skončiť v rukách drogových dílerov. Okrem marihuany a katy jedlej zaistili 22 kilogramov syntetických drog s účinkami podobnými metafetamínu v hodnote takmer 70 000 eur.

V septembri zaistili bratislavskí colníci 2,2 kg marihuany z tretích krajín na územie Slovenska. Následne bol zistený dovoz rastliny s názvom kata jedlá (khat) v množstve 16 kg. K zadržaným 16 kg sa nedávno pridalo ďalších 22 kg tejto rastliny. Na našom území je to pomerne neznáma rastlina, no obsahuje účinnú látku zaradenú v zozname omamných a psychotropných látok. Všetky tieto tri prípady už riešia orgány činné v trestnom konaní.

Minulý mesiac však colníci zabránili aj dovozu tzv. „dizajnérskych drog“. Spoluprácou Colného úradu Bratislava, Kriminálneho úradu finančnej správy a Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru sa podarilo odhaliť dovoz 5 zásielok obsahujúcich vyše 22 kg rôznych látok patriacich medzi syntetické stimulačné drogy, ktoré sú vo viacerých štátoch zaradené v zoznamoch omamných a psychotropných látok, prípadne v zoznamoch rizikových látok. Ide napr. o chemickú látku nazývanú 4-chlorometkatinón, tiež známu ako 4-CMC, alebo klefedron, prípadne 3-chlorometkatinón, 3-CMC, alebo metaklefedron, pri ktorých nie je známe žiadne legálne použitie a ide o látky s podobnou chemickou štruktúrou, ako tie, ktoré sa už na zozname omamných a psychotropných látok nachádzajú.

Skutočná cena týchto látok pri ich nákupe v krajine odoslania sa pohybuje medzi 2 800 – 3 500 eur za kilogram látky, čo napríklad pri zadržaných 22 kg je cca 70 000 eur. Zo zaisteného množstva by sa dalo vyrobiť 80 000 až 220 000 jednotlivých dávok drogy.

Dovozcovia na zakrytie dovozu týchto látok používajú rôzne spôsoby – pri týchto dovozoch išlo napr. o podstatné zníženie hodnoty tovaru a deklarácia dovozu neškodných potravinových doplnkov, dokumentácie, či plastových výrobkov. Pašeráci sa pritom spoliehajú, že pri tisíckach zásielok denne, ktoré prechádzajú cez pobočky colných úradov, si colníci tento tovar nevšimnú.


Fotogaléria k článku:

815
Autor: www.financnasprava.sk
815
Autor: www.financnasprava.sk
815
Autor: www.financnasprava.sk

Zobraziť všetky fotografie
815
Autor: www.financnasprava.sk
815
Autor: www.financnasprava.sk
815
Autor: www.financnasprava.sk

815
Autor: www.financnasprava.sk
815
Autor: www.financnasprava.sk

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign