Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Vojenský bunker spája aj Európu.

Miroslav KošírerDátum22. 01. 2015 09:57:21TémaHistória
817

V utorok 20.januára 2015 v popoludňajších hodinách zavítali do vojenského múzea v bunkri  B-S-8 Hřbitov na Kopčianskej ulici v Petržalke študenti stredných škôl takmer z celej Európy. Študenti a učitelia z Pedagogickej a sociálnej akadémie Bullova 2 v Bratislave v rámci medzinárodného projektu Comenius (téma: ľudské práva - Európa bez hraníc) si priviedli do bunkra svojich rovesníkov spolu s učiteľmi z Francúzska, Poľska, Španielska, Maďarska, Portugalska, Talianska, Grécka, Litvy, Nemecka a Turecka.      Veliteľ bunkra Michal Olšakovský pred železnou oponou na hranici oboznámil študentov odborným výkladom o dejinách a ľudských právach v Československu v priebehu desaťročí. Potom  návštevníci položili kyticu vďaky pod centrálny kríž  na vojenskom historickom cintoríne z 1.svetovej vojny. Nuž najväčším lákadlom pre mladých bol nesporne interiér vojenského múzea v bunkri  z 2.svetovej vojny, kde sa dozvedeli rôzne zaujímavosti o živote vojakov Československej obrannej línii Petržalky v rokoch 1938 – 1945 a Československej armáde do roku 1989. Študenti mali možnosť na vlastnej  koži vyskúšať a obliecť si vojenské historické uniformy a poťažkať zbrane, ktoré používali vojaci, no tejto ponuke neodolali, ani nežnejšie pohlavia.           

K tejto výchovno-vzdelávacej akcii sa pripojili Vojenský historický ústav Bratislava, Ministerstvo obrany OS SR  s účasťou Vojenskej polícii z Bratislavy. Profesionálne vycvičení vojenskí policajti robili ukážky, ako v minulosti chytala pohraničná stráž narušiteľov štátnej hranice. V druhej ukážke predviedli so služobným psom Nerom spacifikovanie nebezpečného páchateľa. Študenti  i učitelia boli z prehliadok nadšení. Nemysleli si totiž, že národné dejiny môžu byť podané takým zaujímavým a pre nich zrozumiteľným spôsobom.

Občianske združenie „Zachráňme petržalské bunkre“ sa spolu s usporiadateľmi vedením Pedagogickej sociálnej akadémie v Bratislave postarali o výborný priebeh celého popoludnia. Zahraniční študenti s učiteľmi odchádzali plní nových zážitkov a vedomostí hovoriac: "Ďakujeme za prehliadku vojenského múzea  a pri najbližšej návšteve Slovenska sa k Vám do bunkra určite prídeme znova pozrieť.“                       


Fotogaléria k článku:

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Zobraziť všetky fotografie
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign