Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Vojna z druhej strany - výstava

815
Múzeum mesta Bratislavy |MM| Prvá svetová vojna patrí v dejinách medzi kolektívne skúsenosti, ktoré zásadne ovplyvnili osudy národov. Dosah jej dôsledkov zasiahol do života jednotlivcov a rodín. Výstava prezentuje priebeh vojny a jej pôsobenie v pomeroch mesta Pressburg / Pozsony / Prešporok a širšieho regiónu Prešporskej župy v rokoch 1914 – 1918.
Výstava sa koná od 13.5.2014 do 12.10.2014 vo výstavnej sieni Starej radnice v Múzeu mesta Bratislavy na Radničnej ul. č. 1.
Verejnosti je sprístupnená denne (okrem pondelka) ut — pia 10:00 — 17:00 / so — ne 11:00 — 18:00
 
Autori – PhDr. Elena Kurincová a Mgr. Štefan Gaučík, PhD. ponúkajú návštevníkovi pohľad do každodennosti vojnového a civilného života Prešporákov 
v rokoch 1914 – 1918. Prostredníctvom doteraz neprezentovaných predmetov a fotografií zo zbierok Múzea mesta Bratislavy ako aj zo súkromných zbierok 
potomkov účastníkov Veľkej vojny poukazujú na život civilistov a vojnové skúsenosti vojakov jedného z miest monarchie – Prešporka. Výstava sa 
zameriava aj na dosah vojny pre obyvateľov historickej Prešporskej župy.
 
 Autori o výstave 
„Veľká vojna patrí v dejinách medzi kolektívne skúsenosti, ktoré zásadne ovplyvnili  osudy väčších či menších národov. Dosah jej dôsledkov zasiahol do života  jednotlivých rodín. Je to fenomén, ktorý utváral historickú pamäť miest a vidieka na  území Slovenska. Vojna je vo svojej podstate stretom protikladov: dobra a zla,  hrdinstva a zbabelosti, súdržnosti a konfliktu, pravdy a propagandy, obetavosti  a sebectva...
Každodennosť vojnového a civilného života je leitmotívom našej výstavy.  Obyvatelia mesta boli denne vystavovaní výzvam existenčného, sociálneho  a emotívneho charakteru. Pod tlakom strachu z vojny sa menili dovtedy  nadobudnuté kontúry mikrosveta jedincov. Dôstojníci a vojaci ťažko prežívali  vojnový čas v nehostinných podmienkach ďaleko od domova. Do ich  každodenného života v zákopoch, prípadne aj v zajateckých táboroch – napriek  idealizujúcej podobe niektorých dobových fotografií – prenikala apokalyptická  realita vojny a smrti.
Viacznačnosť názvu vnímame ako otvorený pojem, hranice si návštevník môže  posúvať sám. Môžeme hovoriť o príslušníkoch porazenej rakúsko-uhorskej  armády, o ich individuálnych postojoch a osudoch. Na druhej strane môžeme  myslieť na civilné obyvateľstvo mesta a župy, na ich každodenný život a prežívanie  vojnových pomerov.“
 
 

Sprievodné aktivity:
 
VEĽKÁ VOJNA (1914 — 1918)
Vzdelávací program pre základné a stredné školy. 
Program si dáva za cieľ priblížiť názor na vojny ako také a ich vplyv na ľudstvo. Obsahovo sa zameria na prvú svetovú vojnu z hľadiska svetových dejín. 
Ťažisko programu rieši vplyvy vojny a jej dopad na ľudí žijúcich v Prešporku (Bratislave) a Prešporskej župe. 
autorka: PhDr. Beáta Husová
 
stretnutie s dejinami v starej radnici 
Tematické prednášky pre verejnosť k výstave Vojna z druhej strany
05. jún 2014, 16:00; 
19. jún 2014, 16:00; 
04. september 2014, 16:00; 
18. september 2014, 16:00; 
02. október 2014, 16:00
 
koncerty pod vežou 
Hrá C. a k. dychový komorný orchester pod vedením Zbyňka Kubáčka.
19. jún 2014, 17:30; 02. október 2014, 17:30
 

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign