Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Vražda na hranici

Miroslav KošírerDátum10. 08. 2016 10:32:56TémaHistória
817

Príbeh chlapca, ktorý našiel svoju smrť v kukuričnom poli v Bratislavskej Petržalke. Jeho príbeh nebol úplne typický. Zomrel hroznou smrťou z jediného dôvodu, túžil sa dostať na slobodu. Po rokoch mlčania bola 9.augusta o 11.00 hod pri bývalej  štátnej hranici s Rakúskom v úseku Kopčianska- železničné priecestie smer Kittsee odhalená pamätná tabuľa pripomínajúca hroznú smrť mladého muža. Akciu pripravil Ústav pamäti národa v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom. Hneď po nastolení komunistickej vlády v Československu sa začali na hraniciach s Rakúskom a so západným Nemeckom s budovaním drôtenej zátarasy. Pozostávali z troch radov. Pre mnohých sa stal osudným ten stredný, v ktorom bolo „napustených“ 2- a 4-tisíc voltov. Pohraničná stráž využívala aj mínové polia, strelné zbrane a psy. 

Hartmut Tautz

 8.august 1986. Okolo  22.15 hod narušil niekto signálnu stenu pred hranicou v bratislavskej Petržalke. Bol to len 18-ročný Hartmut Tautz z komunistickej NDR. Pochádzal z usporiadanej rodiny. Jeho otec bol zubár a miloval operu. Aj syn zdedil po otcovi hudobné nadanie, no nebolo mu umožnené študovať hudbu. Dôvod bol jediný, mal príbuzných v Západnom Nemecku. Krátko na to otec zomrel na infarkt a mladý Hartmunt sa rozhodol. Matke povedal, že ide na výlet do Leningradu ( dnešný Petrohrad), kam odišla celá jeho trieda po maturite na školský výlet. No on odcestoval do Bratislavy. Ubytoval sa v internáte Družba, kde zotrval niekoľko dní kým uskutočnil svoj zúfalý čin. Nevedel, netušil, že na hranici platil rozkaz náčelníka Pohraničnej stráže Antona Nemca o drastickom systéme psích svoriek. Za železničnou traťou prestrihol kliešťami plot s pomocnou signalizáciou, vošiel do kukuričného poľa, za ktorým bola cesta a starostlivo udržiavaný pás zeme, na ktorom bolo vidno každú stopu topánky. Dostal sa až k ďalšiemu plotu, prestrihol ho, ale to už zalarmovalo pohraničnú hliadku. Vojaci  Oldřich Kovář a Ivan Hirner mali so sebou špeciálne vycvičených psov. Podľa Ľ.Morbachera (pracovník Ústavu pamäti národa) išlo o  „svorku samostatne útočiacich psov“. Volali sa Robby a Rišo. Tautz stihol ujsť cez pole asi 250 metrov, keď ho psy dostihli a dotrhali. Chýbalo len  22 metrov od slobody. No miesto toho sa ozvali žalostné výkriky: „Hilfe, hilfe.“Krvilační psi Roby a Rišo, vycvičení za jediným účelom, zlikvidovali nepriateľa štátu. Vojaci našli zohaveného a oskalpovaného muža, ktorý žil, no stonal od bolesti. Ak by mu lekári pomohli, zrejme by prežil. V tú noc však Hartmut zomrel. Ďalšie  informácie  o              „ Železnej opone na hranici„ sa dozviete pri bunkri B-S- 8.

 


Fotogaléria k článku:

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

Zobraziť všetky fotografie
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer
817
Autor: Miroslav Košírer

817
Autor: Miroslav Košírer

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign