Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Vychádza prvá kniha o fenoméne urban exploration na Slovensku!

815

Vydavateľstvo SLOVART  |MM|   Kniha Prevádzači – Urbex na Slovensku je výsledkom dvojročného cestovania po zabudnutých budovách a lokalitách na Slovensku. Spája v sebe netradičný cestopis so záujmom o odchádzajúcu architektúru. Kniha Juraja Floreka s autentickým textom a kvalitnými fotografiami je historicky prvou publikáciou o fenoméne urban exploration (Urbex) na Slovensku. Vychádza v spolupráci vydavateľstiev O.K.O. a SLOVART.

Pozývame na krst knihy, ktorý sa uskutoční v utorok 27. marca 2018 o 18:00 v Novej Cvernovke na Račianskej ulici 78 v Bratislave. Okrem prezentácie autora o urban exploringu a vzniku knihy samotnej, vystúpi aj hudobný hosť Stroon. Knihu pokrstí prezident Ústavu urbánnej speleológie. Podrobnosti nájdete vo facebookovej udalosti.

Kniha má 23 kapitol, každá je venovaná jednému z tradičných regiónov Slovenska. Autorom textu aj fotografií je vizuálny umelec a dychtivý prieskumník Juraj Florek. Kniha je okrem dobrodružného záznamu jednotlivých prieskumov aj sondou do pocitov mladej generácie na Slovensku a jej vyrovnávania sa so súčasnou post-industriálnou situáciou. Fakty o histórii navštívených miest sa držia na potrebnom minime, aby lokality zostali uchránené pred bežným turizmom. Text podaný skoro až denníkovou formou zaznamenáva všetko, tak ako sa stalo, bez cenzúry a zbytočných servítok.

Urbex v sebe spája rozpoznanie historického významu lokality a jej autentickej krásy

s prvkami adrenalínu a kreatívneho riešenia problémov.”Ninjalicious, urbánny prieskumník z Toronta

Najlepší spôsob, ako spoznať neobjavené zákutia je osloviť v každom regióne niekoho, kto takpovediac pozná každú dieru v chodníku a ukáže vám zabudnuté lokality svojho mesta. Vďaka svojej kamarátskej povahe Juraj postupne navštevoval ľudí – prevádzačov, ktorí ho povodili najbizarnejšími lokalitami svojho regiónu, alebo sa s ním podujali preskúmať nejaký nový. Táto pracovná metóda určila aj názov knihy – Prevádzači.

Objavovanie je sprevádzané poctivou dávkou adrenalínu a priznaním všetkých prieskumníckych úspechov, ale aj zlyhaní. Aj keď v urbexových kruhoch prirodzene funguje súťaživosť, Juraj Florek to berie športovo. Prevádzači sú hlavne o kamarátstve, dobrodružstve, ale aj poukazovaní na to, ako na Slovensku postupne prichádzame o naše priemyselné dedičstvo.

Táto kategória architektúry je zvláštne previazaná so sebavedomím krajiny. Každou ďalšou zatvorenou alebo zbúranou fabrikou toto sebavedomie klesá a majitelia komplexov, ktoré ešte ostali, nemajú motiváciu a inšpiráciu tieto stavby zachraňovať.“ Juraj Florek, Denník N, september 2017

Úvodné kapitoly knihy objasňujú pojem Urban Exploration, krátku históriu Urbexu vo svete, ako aj na Slovensku. Knihu nebude treba čítať s atlasom Slovenska, graficky zjednodušená mapa vás zorientuje v každej časti. V závere knihy nechýba slovník pojmov, kľúč k žargónu Urban Exploringu, ktorý sa tiahne naprieč celou knihou.

Kniha Prevádzači má 304 strán a vyše 250 fotografií z miest, o ktorých pravdepodobne ani neviete, že existujú. Dizajn knihy navrhla Katarína Czikorová. Vychádza v marci 2018 vo Vydavateľstve O.K.O. v spolupráci s Vydavateľstvom SLOVART.

 

Ak vás nebavia len pekne ilustrovaní turistickí sprievodcovia s informáciami o hradoch, zámkoch a folklórnych festivaloch ale radšej máte „Sex, drugs and rock‘n‘roll“ toto je kniha pre vás.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign