Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Za Slovensko bez GMO - pochod v Bratislave už zajtra

815

Mária Potočňáková |MM| Na Slovensku sa túto sobotu 12. 10. na námestí SNP v Bratislave stretnú ľudia, ktorí sa nestavajú ľahostajne k tomu, čo jedia. Aj pri príležitosti blížiaceho sa dňa potravín (16. 10.) ľudia po celom svete dávajú najavo, že si vážia ekologické poľnohospodárstvo, poctivé potraviny, ctia si pôdu a nesúhlasia so spôsobmi presadzovania a používaním geneticky modifikovaných organizmov (ďalej len GMO) vo svete.
        V našej krajine pestujeme GM plodiny nielen na pokusné ale aj na komerčné účely. Mnohí by si tu priali zákazy pestovania GM plodín podobné, aké sú umožnené v krajinách EÚ ako Rakúsko, Maďarsko, Nemecko, Francúzsko, Luxembursko, Poľsko, Grécko.
        Na Slovensku sa aktuálne snaží o lepšiu podporu Zväz Ekologického poľnohospodárstva. Ekologické poľnohospodárstvo nepoužíva GMO a má ho zakázané aj zo zákona. Preto sme sa rozhodli akciou Za Slovensko bez GMO: Zdravé potraviny a za lepšiu podporu ekologického poľnohospodárstva a za predaj z dvora podporiť práve ich snahy.
        Súčasne v tento deň spúšťa iniciatíva za Slovensko bez GMO v spolupráci s OZ Cepta dlho očakávanú Petíciu za zdravé potraviny a Slovensko bez geneticky modifikovaných organizmov. (Viac informácií na www.vsetkoogmo.sk).      Akcia sa začne infostánkami Alternatív namiesto GMO od 10:00. Ľudia sa môžu tešiť na ochutnávky a predstavenie organizácii a iniciatív, ktoré sa snažia napríklad o pestovanie v meste prístupné ľuďom (Incredible Edible / Neuveriteľne jedlé), ktoré sa snažia pomáhať ako napríklad Vypestuj dobro ale aj iní, ktorí sa téme jedla alebo zdravému pestovaniu venujú. Zväz ekologického poľnohospodárstva taktiež predstaví svoje petície.
        Pochod sa začne o 13:00 príhovormi a spustí sa po skončení príhovorov približne o 14:00.        Pochod povedie k Ministerstvu životného prostredia a Ministerstvu pôdohospodártva a rozvoja vidieka. Ohlásená trasa pochodu: Námestie SNP - Klobučnícka - Primaciálne námestie - Kostolná - Hlavné námestie - Čumil - Rybárska brána - Hviezdoslavovo námestie - Veľvyslanetvo USA (Hviezdoslavovo námestie) - Mostová - MŽP SR (Námestie Ľudovíta Štúra) - Vajanského nábrežie - okolo UK - MPRV SR (Dobrovičová ulica).
        Od 16:00 sa začnú videoprezentácie (napríklad o Komunitou podporovanom poľnohospodárstve) a premietenie umeleckých videí od slovenských umelcov k téme jedlo v The Spot (Námestie SNP 30).      Týmto Vás na akciu srdečne pozývame.
        Pochodovať sa bude aj v Piešťanoch, kde vznikla iniciatíva Preč s GMO - Cesta budúcnosti, ktorá nesúhlasí s pestovaním GM plodín vo svojom blízkom okolí. Piešťanský pochod má názov VLNA SLOBODNÉHO ZRNA: Pochod za potravinovú suverenitu.

        Za organizátorov pochodu v Bratislave, za iniciatívu Slovensko bez GMO s pozdravom Mária Potočňáková a Peter Sudovský.
        Podrobné informácie o programe nájdete na facebook udalosti tu: https://www.facebook.com/events/553069061417280/ alebo https://www.facebook.com/events/300527050078518/

.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign